Pozemní provoz letiště

Petra - pozemní provoz letiště

Během studia na vysoké škole jsem místo shánění krátkodobých brigád nastoupila na pozici pracovníka odbavení cestujících na ruzyňském letišti, kde jsem nakonec vydržela celých sedm let. Vždy mě bavilo cestovat a prostředí letiště mi připadalo zvláštně dobrodružné. Po měsíčním školení následoval zácvik přímo v provozu, než jsme byli puštěni k samostatné práci. Hlavní náplní práce na check-inu je péče o cestující, od jejich příchodu k přepážce až po nástup do letadla. Kontrolujete jejich cestovní doklady, zavazadla a ostatní náležitosti. Zodpovídáte za to, že na palubě letadla budou jen ti, kteří tam mají být, kontrolujete seznamy cestujících a komunikujete s posádkou letadla.

Při této práci potkáte obrovské množství lidí, nejen cestujících, kterých za den můžete odbavit stovky, ale i kolegů. Je to práce ve velkém kolektivu, který se neustále obměňuje. Zároveň se objevuje spousta problémů, lidé jsou často nepříjemní, ve velkém stresu. Dohadování se s cestujícími je na denním pořádku, stejně tak ale i radost a vděčnost těch, kterým jste pomohli. A právě to na letecké dopravě baví tisíce lidí na celém světě.


Výhody
Nepravidelná pracovní doba 
Zajímavé prostředí 
Zaměstnanecké letenky 
Možnost kariérního postupu 
Vhodné pro absolventy 
Zkušenost s jednání s lidmi z celého světa

Nevýhody
Nepravidelná pracovní doba 
Stres 
Úzce zaměřená profese 
Uplatnitelné v podstatě jen v Praze 

Pro práci je potřeba

Pro práci pozemního personálu letiště musíš mít středoškolské vzdělání a dobrou znalost angličtiny. Každý další jazyk je velkou výhodou, především ruština, italština a další. Je také možné tento obor studovat na střední odborné škole. Vzhledem k nepřetržitému provozu je nutná časová flexibilita, někomu vyhovuje proměnlivost směn, ale tomu, kdo má radši pevný řád, to může vadit. Musíš jednat a domlouvat se s lidmi různých národností, často řešit nepříjemné věci, přitom zůstat v klidu a všechno profesionálně zvládnout.